Česen je odlična in vestranska začimba in hkrati izredno učinkovito naravno zdravilo. V tem prispevku se bomo zato poglobili v številne zdravilne lastnosti česna.
Česen vsebuje snovi, ki delujejo antioksidativno, kar pomeni, da znižuje krvni tlak in preprečuje strjevanje krvi. Moj stari oče je vsak dan kar ob beli kavi pojedel tudi dva stroka česna, saj je rekel, da tako krepi svoj imunski sistem in pozdravi vsak prehlad.
Zdravilni učinki česna:
- preprečuje infekcije,
- vsebuje snovi, ki varujejo pred rakom,
- redči kri,
- znižuje krvni tlak in holesterol,
- spodbuja imunski sistem,
- preprečuje in lajša kronični bronhitis.
Nauk o zdravilnih učinkih česna seveda ni novost, saj so o njegovih zdravilnih učinkih razpravljali že pred več tisoči leti. Kot dokaz zgodovinarjem med drugim služi egipčanski papirus (iz obdobja 1500 let pred našim štetjem), na katerem je zapisanih dvaindvajset receptov za lajšanje številnih zdravstvenih težav s pomočjo česna, in sicer od glavobolov do telesne slabosti. Na stenah grobnic v starem Egiptu so prav tako naslikane glavice česna. Slike naj bi sicer nastale že v obdobju 3200 let pred našim štetjem. Glavice česna so izkopali tudi v ruševinah Pompejev in palači v Knososu na Kreti.
Česen in čebulo že stoletja uporabljajo kot:
- antiseptik,
- antikoagulant,
- protivnetno zdravilo,
- sredstvo proti tumorjem,
- sredstvo proti napenjanju,
- diuretik,
- pomirjevalo,
- obkladke,
- afrodiziak,
- sredstvo za obnavljanje las,
- sredstvo proti zajedavcem.
Med drugim so uporabo česna predlagali za zdravljenje pikov škorpijonov in kač, pasjih ugrizov in hemoroidov, pa tudi za spodbujanje teka, proti krčem, tumorjem in jetiki. Grški antični zdravnik Hipokrat je priporočal česen kot odvajalo ter za zdravljenje tumorja maternice, številni kitajski in japonski zdravniki pa že stoletja predpisujejo česen za zdravljenje povišanega krvnega tlaka. V Angliji je česen mnoga leta veljal za afrodiziak, medtem ko so ga v Indiji skupaj s čebulo predpisovali za preprečevanje bolezni srca in ožilja ter zoper revmatizem.
V prvi svetovni vojni so česen uporabljali kot antibiotik zoper tifus in grižo, v drugi svetovni vojni pa so britanski vojaki z njim pozdravili marsikatero rano. Tako so preprečili zastrupitev krvi in nastanek gangrene.
Najbolje ga je uživati surovega, saj kuhan ali pečen izgubi nekatere zdravilne lastnosti. Priporočeno ga je uživati na prazen želodec.
Česen je naravni antibiotik
Dišeča snov v česnu, alicin, je poznana kot antibiotik in se sprošča med rezanjem in drobljenjem česna, uniči pa se med kuhanjem. Če je dišava izničena, torej česen ne učinkuje proti mikrobom, vendar pri tem pridobi nekatere druge zdravilne lastnosti.
Številni poskusi so pokazali, da je česen celo močnejši od penicilina in tetraciklina. Veliko število študij je potrdilo, da ima česen široko antibakterijsko delovanje. Deluje proti številnim mikrobom, ki povzročajo tuberkulozo, drisko, tifus, grižo…
Česen je dober za srce
Česen je izjemno koristen za srčno-žilni sistem. Zanesljivo znižuje krvni holesterol, redči kri in preprečuje nastanek krvnih strdkov. Pri bolnikih z boleznimi srca in ožilja je priporočen dnevni odmerek 1 gram surovega česna na kilogram telesne teže.
Indijski raziskovalec Arun K. Bordia iz bombajskega raziskovalnega centra je ugotovil, da se z dnevnim uživanjem česna pri zdravih ljudeh razgrajevanje krvnih strdkov v telesu zviša, kar za 130%, pri bolnikih z boleznimi srca pa za 83%. Ugotovil je tudi, da se je po koncu zdravljenja s česnom krvna slika pri vseh testnih skupinah zopet poslabšala.
Pozitivni učinki česna proti raku
Ker naj bi zaviral rast tumorjev, številni strokovnjaki vneto raziskujejo učinke česna za zdravljenje raka. Ruski znanstveniki so denimo raziskovali učinke česna na živalih, ki so imele tumorje, in ugotovili, da česen resnično zavira njihovo rast. Japonski znanstveniki so tej ugotovitvi dodali še, da česen preprečuje lipidno peroksidacijo. Žveplove spojine iz česna se zato pogosto znajdejo na seznamu “naravnih zdravil (učinkovin) proti raku.”
Česen se lahko uporabi za zdravljenje naslednjih zdravstvenih težav:
- pomanjkanje apetita,
- astma,
- artritis,
- bronhitis,
- hemoroidi,
- malarija,
- meningitis,
- ošpice
- gangrena,
- gobavost,
- prhljaj,
- plešavost,
- pljučnica,
- povečanje vratnice,
- sepse,
- tifus,
- sušica,
- vnetje oči,
- vnetje grla,
- gripa (jejte čim več česna, čebule, repe in kolerabe)
- gliste,
- božjast,
- čiščenje jeter,
- otrditev žil (arterioskleroza)
- prebavne motnje,
- krči,
- revma,
- vodenica,
- zastrupitev s svincem,
- zastrupitev s tobakom,
- zlatenica,
- srce (preprečuje infarkt),
- trebuh,
- tuberkuloza,
- odstrani bradavico,
- bolečine v mišicah,
- vetrovi,
- želodec.
Že polovica stroka na dan spodbuja razstrupljanje krvnih strdkov, kar zmanjšuje možnost srčnega napada ali kapi. Primeren je tudi za bolnike z boleznijo srca, saj že nekaj strokov česna na dan znižuje holesterol v krvi.
Česen, med in mleko
Česen lahko tudi skuhate v vodi ali mleku, in sicer tako, da v pol litra tekočine (vode ali mleka) dodate 3 zdrobljene ali stisnjene stroke česna. Vonj po česnu lahko ublažite tako, da prežvečimo nekaj peteršiljevih listov.
Pripravite si mešanico česna, limone in medu
Zmešajte:
- 4 stroke česna,
- 2 limoni,
- 7 žličk cimeta,
- 14 do 21 žličk medu.
Česnov sirup je naravno zdravilo za prehlad
Zmešajte:
- 8 strokov česna (lahko za zmeljete, stisnete ali na drobno nasekljate),
- 200 ml domačega jabolčnega kisa,
- 200 ml domačega medu.
V srednjo posodo dodajte zmlet česen, domači jabolčni kis in med. Izberete lahko poljubno vrsto medu. Mešanico hranite v hladilniku in jo vsakih 5 dni dobro premešajte. Vsako jutro na prazen želodec pojejte dve do tri čajni žlički pripravljene mešanice. Česnov sirup pijte en mesec, nato pa zdravljenje po potrebi ponovite po 6 mesecih.
Česnov napitek iz vina
Zmešajte:
- 12 strokov česna,
- 500 ml rdečega vina.
Stroke česna olupite, dodajte v velik kozarec ter prelijte z rdečim vinom. Nato vrč postavite na okensko polico, ki prejme največ svetlobe. Vsak dan premešajte ( dva-do tri-krat) in po 14 dneh precedite v temno posodo. Česnov napitek iz vina nato hranite v temnem prostoru in ga uživajte dvakrat do trikrat na dan.
Česen učinkuje proti bakterijam, glivicam, zajedalcem in proti virusom.
Zdrava česnova juha
Sestavine:
- 4 stroki česna,
- 1 dl smetane za kuhanje,
- 1,5 dl mleka,
- ščepec drobnjaka,
- ščepec svežega peteršilja,
- ščepec soli,
- 1 srednje velika čebula,
- timijan,
- 1 čajna žlička dijonske gorčice,
- 1 čajna žlička jabolčnega kisa ali limoninega soka,
- 50 ml belega vina,
- 500 ml
- žlička domačega olivnega olja ali malo masla.
Ne pustite, da bi vas slab zadah po jedi odvrnil od gurmanskega doživetja. Če imate težave pri lupljenju česna, lahko lupino odstranite tako, da položite rezilo noža na česen in z nežno pritisnete na desko za rezanje. Tako lupina česna poči, vi pa jo boste veliko lažje odstranili.
Vzemite 4 stroke česna in odstranite sredinski kalček, nato pa jih zalijte z 1,5 dl mleka ter kuhajte na zmernem ognju 20 minut oz. toliko časa, da se omehčajo. Nato vse skupaj precedite, da dobite pire, ter zalijte z vodo. V posodo prilijte sladko smetano ter na kocke narezano maslo (20g). Potem dodajte zgoraj navedene začimbe in dobro premešajte.
Če želite, lahko juhi dodate kuhan krompir ali kruh. Kruh narežite na manjše kocke, ga pokapajte z domačim olivnim oljem ter poprajte (predlagam mešanico črnega, belega, zelenega, rdečega in črnega popra). Potem vstavite v pečico za 12 min pri 180 °C.
Česnov čaj za zdravljenje prehlada
Zmešajte:
- 3 do 4 dl vode,
- 3 srednje velike stroke česna,
- limono.
Česen stisnite ali zmečkajte ter počakajte 5 do 10 minut, da se pri tem aktivirajo njegove zdravilne učinkovine. Stresite ga v dovolj velik lonček in ga prelijte z vročo vodo, nato dodajte limono in med. Počakajte 5 minut in čaj precedite. Na koncu lahko dodate še nekaj kapljic limone.
Česnov napitek
Zmešajte:
- 1 strok česna,
- 2 paradižnika,
- 1 limona,
- ščepec morske soli.
Pripravek iz česna in limon
Zmešajte:
- 200 g česna,
- 1500 ml vode,
- 1 kg limon.
Limone olupite in narežite na enakomerno debele koščke. Česen prav tako olupite in narežite na četrtine. V mešalnik dodajte vodo, limone ter česen. Nato pripravljeno mešanico stresite v primerno velik lonec ter kuhajte na zmernem ognju približno 15 min. Mešanico po kuhanju odstavite in pustite, da se ohladi. Precedite in nalijte v kozarec ter shranite v hladilniku.
Pripravek iz česna in limon pijte na prazen želodec, in sicer 21 dni. Priporoča seod 3 do 5 dl dnevno. Po 21 dneh naredite 14 dni premora. Ta je nujen, saj se mora v telesu vzpostaviti naravno ravnovesje. Predlagam, da zdravljenje ponovite 1x na 6 mesecev.
Naravni način zdravljenja astme
Na drobno narežite čebulo, česen in janež ter jim dodajte nekaj žlic medu. Druga možnost je, da v srednje veliki posodi zarumenite 20 dkg sladkorja, dodate 6 žlic medu ter primešate 6 zvrhanih žlic sesekljane čebule. Nato dodajte 1 liter vode. Pustite, da mešanica vre toliko časa, da izhlapi približno polovica vode. Pripravljeno mešanico zaužijte 3x na dan, in sicer po žličko pred obrokom. Če v času zdravljenja kadite, vam svetujem, da s tem prenehate.